Jak ochránit svůj dům před problémy s elektřinou


Elektřina je běžnou součástí našeho života, a to tak velkou, že si to ani neuvědomujeme. Stačí se rozhlédnout kolem sebe, abychom viděli, kolik přístrojů okolo nás ji k provozu vyžaduje. Není tedy divu, že je zavedena v každém domě. Bez ní zkrátka již nemůžeme být, ať se nám to líbí, nebo ne.

 

Problém je, že elektřina může být i nebezpečná. To ostatně učíme již malé děti, když jim říkáme, aby nestrkaly prsty ani nic jiného do zásuvky. Je však jasné, že ani dospělí nejsou vůči elektrickému proudu imunní. Proto není divu, že bychom měli přijmout opatření, aby se nestal žádný problém. Jaká ale?

 

transofrmátor elektrického proudu

 

V první řadě je samozřejmě nezbytný hromosvod. Ten by měl být dostatečně kvalitní a dobře uzemněný. Také nesmíme zapomínat, že i on se v průběhu času opotřebovává. S tím je potřeba počítat a nechat jej pravidelně kontrolovat odborníkem. Jen tak budeme mít jistotu, že případný zásah bleskem nezpůsobí požár.

 

Dále jsou zde pojistky. Ty by měly být dostatečně silné a kvalitní. Jsou totiž tím, co nás chrání v případě, že se do sítě dostane nečekaně silný výboj, případně dojde k jejímu přetížení kvůli přílišnému množství zapnutých spotřebičů. Bez nich se zkrátka neobejdeme a také ony vyžadují pravidelnou kontrolu.

 

skříň s pojistkami

 

To ostatně platí i o celé elektroinstalaci, především pak o zásuvkách. Ty jsou místem, kde vzniká nejvíce problémů, a podle toho je potřeba s nimi také zacházet. To platí zvláště, pokud máme malé děti či zvědavá domácí zvířata.

 

Opomenout bychom však neměli ani elektrické spotřebiče, které používáme. Ty totiž musí být koncipované právě na náš typ zásuvek a náš typ proudu. Jinak mohou snadno způsobit poškození elektrického proudu a způsobit požár. A ten může mít skutečně nepěkné následky. Proto je lepší se tomu pokud možno vyhnout. Bezpečnostní opatření není totiž radno podceňovat. Abychom se o tom přesvědčili, stačí se jen podívat na zprávy.